Speed: \( 90 \, \text{km/h} = 25 \, \text{m/s} \).
First 8 s: Let \( a_1 = a \), \( v = 25 - a \cdot 8 \), stops in 12 s.
Last 4 s: \( a_2 = 3a \), \( 0 = (25 - 8a) - 3a \cdot 4 \Rightarrow 25 - 8a = 12a \Rightarrow 25 = 20a
\Rightarrow a = 1.25 \, \text{m/s}^2 \).
Distance: \( x_1 = 25 \cdot 8 - \frac{1}{2} \cdot 1.25 \cdot (8)^2 = 200 - 40 = 160 \, \text{m} \).
\( x_2 = (25 - 10) \cdot 4 - \frac{1}{2} \cdot 3.75 \cdot (4)^2 = 60 - 30 = 30 \, \text{m} \).
Total = \( 160 + 30 = 190 \, \text{m} \).