The \( 7.4 \, \text{kg} \) mass descends, pulling the \( 5.4 \, \text{kg} \) block against friction and
the opposing force.
For \( 7.4 \, \text{kg} \): \( 7.4g - T = 7.4a \Rightarrow 74 - T = 7.4a \).
For \( 5.4 \, \text{kg} \): \( T - f_k - 17 = 5.4a \).
Normal: \( N = mg = 5.4 \times 10 = 54 \, \text{N} \).
Friction: \( f_k = 0.25 \times 54 = 13.5 \, \text{N} \).
Net force: \( T - 13.5 - 17 = 5.4a \Rightarrow T - 30.5 = 5.4a \).
Solve: \( 74 - T = 7.4a \), \( T - 30.5 = 5.4a \).
Substitute: \( 74 - (5.4a + 30.5) = 7.4a \Rightarrow 74 - 30.5 - 5.4a = 7.4a \Rightarrow 43.5 = 12.8a \).
\( a = \frac{43.5}{12.8} \approx 3.4 \, \text{m/s}^2 \).